usuwanie makijażu permanentnego, usuwanie makijażu permanentnego brwi, usuwanie makijażu permanentnego ust, usuwanie makijażu permanentnego kresek, usuwanie kresek permanentnych, usuwanie makijażu permanentnego oczu, usuwanie makijażu permanentnego warszawa, usuwanie makijażu permanentnego brwi warszawa,  usuwanie makijażu permanentnego ust warszawa, usuwanie makijażu permanentnego kresek warszawa, usuwanie makijażu permanentnego oczu warszawa, usuwanie kresek permanentnych warszawa Laserowe usuwanie makijażu permanentnego, laserowe usuwanie brwi, laserowe usuwanie makijażu permanentnego brwi, laserowe usuwanie makijażu permanentnego ust, laserowe usuwanie makijażu permanentnego kresek, laserowe usuwanie kresek permanentnych, laser Q-Switch usuwanie makijażu permanentnego, Laserowe usuwanie makijażu permanentnego Warszawa, laserowe usuwanie brwi Warszawa, laserowe usuwanie makijażu permanentnego brwi Warszawa, laserowe usuwanie makijażu permanentnego ust Warszawa, laserowe usuwanie makijażu permanentnego kresek Warszawa, laser Q-Switch usuwanie makijażu permanentnego, usuwanie brwi removerem,  usuwanie makijażu permanentnego Remover usuwanie makijażu permanentnego remover warszawa, usuwanie makijażu permanentnego removerem warszawa, Usuwanie brwi removerem, usuwanie tatuażu, usuwanie tatuażu Warszawa, Laserowe usuwanie tatuażu Warszawa, Usuwanie tatuażu removerem, tatuaż usuwanie

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego i tatuażu

Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że tatuaż to coś, co zostaje na ciele przez całe życie i nie da się nic z tym zrobić. Do tej pory wiele osób tak uważa, a do ewentualnych zabiegów usuwających podchodzi nieufnie i z dużą rezerwą. W dzisiejszych czasach tatuaż nie jest już decyzją na całe życie. Dzięki współczesnym możliwościom usunięcie niechcianej modyfikacji nie jest już tak skomplikowane jak kiedyś. Praktycznie każdy tatuaż i makijaż da się usunąć, przy minimalnym dyskomforcie pacjenta, a przede wszystkim bez ryzyka pozostania blizn lub zmian barwnikowych.

Najbardziej znaną metodą wykorzystywaną w tym celu jest zabieg z użyciem lasera. Szczególnie skutecznym ich rodzajem do uzyskania oczekiwanego efektu są tak zwane lasery nanosekundowe i picosekundowe Nd:YAG posiadające tak zwaną funkcję Q-Switched. Na co dzień w gabinecie wszystkie tatuaże i makijaże permanentne usuwane są laserem nanosekundowym, który jest laserem medycznym a nie kosmetycznym, posiadającym certyfikację!. Laser ten emituje dwie długości fal światła,  gdzie każda z tych długości przeznaczona jest do innego koloru  i rodzaju tuszu. Dzięki tym długościom fali (1064nm, 532nm) możemy usuwać bez pozostawienia śladów po zabiegu (tj. bliznowacenie i trwałe odbarwienie skóry) wszystkie tatuaże profesjonalne, tatuaże nieprofesjonalne, tatuaże pourazowe czy makijaże permanentne.

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego barwnik utrzymuje sie w skórze?!

W normalnych warunkach organizm dąży do usunięcia ciał obcych. Jeśli są wystarczająco małe (np. bakterie) zjadają je makrofagi. Jeśli duże, np. drzazga, powstaje stan zapalny, zmiana zapalna, ropna  i następuje pozbycie się z organizmu przez „wypchnięcie” powstałej zmiany. Jeśli ciało obce jest duże, ale wykonane z materiału biologicznie obojętnego dla organizmu, to pozostaje ono na trwałe, organizm je toleruje i nie dąży do eliminacji. Właśnie tak jest z tatuażem – barwnik do tatuażu nie daje się usunąć, ale jest obojętny dla organizmu. W skład barwnika wchodzą często metale ciężkie (żelazo, ołów) o dużej masie atomowej, więc są za duże, by makrofagi mogły je usunąć. Dodatkowo jest on wprowadzony zbyt głęboko, by stopniowo uległ wydaleniu z fizjologicznym złuszczeniem naskórka. Organizm reaguje na obecność barwnika otorbieniem jego cząstek, żeby na wszelki wypadek odizolować obce ciało od własnych tkanek. Dzięki temu barwnik utrzymuje się w skórze całymi latami i nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych.

Czym różni się makijaż permanentny od tatuażu?!

Teoretycznie różnica między makijażem permanentnym a tatuażem polega na głębokości wprowadzenia barwnika. Makijaż umieszczony jest w naskórku, drugi zaś w skórze właściwej. O ile makijaż po mniej więcej dwóch latach się wchłania, to tatuaż zostaje na zawsze. To tylko teoria a w praktyce może wyglądać to nieco inaczej. Być może przeglądając strony internetowe natrafiłaś/eś na informacje jakoby sam barwnik w makijażu permanentnym był podawany do naskórka. Jeśli byłaby to prawda to barwnik po prostu by zanikł po kilku tygodniach. Dlaczego?! Otóż, dlatego, że co mniej więcej ok. 28 dni naskórek złuszcza się, a wraz z nim osadzony w naskórku barwnik, zatem jeśli barwik osadzony byłby rzeczywiście w naskórku to po kilku tygodniach ślad po zabiegu byłby znikomy. Prawidłowo wykonany makijaż permanentny osadzony jest na granicy naskórka i skóry właściwej. Jeśli Twój makijaż permanentny ma powyżej kilku lat to znaczy, że pigment osadzony jest dość głęboko a wtedy mamy już doczynienia z tatuażem. Skóra nie jest wstanie wchłonąć barwnika, bo cząsteczka pigmentu jest zbyt duża, aby makrofagi mogły ją trafić a jest zbyt głęboko, żeby złuszczyła się z naskórkiem. W związku z tym, aby się go pozbyć trzeba po prostu usunąć barwnik – chemicznie lub laserowo (laser Q-switch).

Na czym polega laserowe usuwanie tatuaży i makijażu permanentnego?

Metoda działania lasera Q-Switch w bardzo szybki, liczony w nanosekundach lub pikosekundach i specyficzny sposób dostarcza odpowiednią długość wiązki laserowej w głąb skóry. Wiązka absorbowana przez barwnik tatuażu lub makijażu, rozbija barwnik jak i otorbienie na drobne fragmenty, wystarczająco małe dla organizmu, aby w ciągu najbliższych kilku tygodni zostały całkowicie usunięte ze skóry. Niektóre cząstki położone w skórze bardzo płytko zostaną usunięte wraz z powierzchownym złuszczaniem się naskórka. Druga część rozproszonych pigmentów w głębszych warstwach skóry, będzie wchłaniana przez organizm i najczęściej jak ma to miejsce odprowadzana jest do węzłów chłonnych. Etap rozkładania przez makrofagi cząsteczek barwnika trwa do kilku tygodni, dlatego wykonanie kolejnego zabiegu min. z tego powodu w krótszym czasie nie jest zalecane. Zmiany są już widoczne po pierwszym zabiegu. Nie zawsze bezpośrednio po nim, ale w okresie 3-4 tygodni po zabiegu. Q-switch jest technologią wyjątkowo selektywną. Podczas pracy lasera słychać odgłosy podobne do strzałów, ale tylko, jeśli laser trafia w barwnik. Gdyby trafić w skórę obok, zdrową, bez tatuażu, nie będzie ani dźwięku, ani bólu, nie powstanie żaden uraz. Można, więc śmiało mówić, że jest to zabieg bardzo bezpieczny. Sam impuls lasera jest krótki, ale ma ogromną moc, milion razy większą od np. lasera frakcyjnego. Ilość powstałego ciepła jest niewielka, dlatego użycie lasera z funkcją Q-Switched nie wywołuje termicznego uszkodzenia okolicznych tkanek. W trakcie sesji laserowych w zależności od rodzaju pigmentu pod wpływem wiązki laserowej barwnik może zmieniać swój odcień na inny np. łososiowe, pomarańczowe brwi staja się szare a ciemne kolory mogą być pomarańczowe. W przypadku usuwania pigmentu z czerwieni wargowej kolor może zrobić się ciemniejszy. Jest to przejściowa sytuacja związaną z reakcją barwnika na wiązkę laserową.

Warto o tym wspomnieć, ponieważ nie wiele osób o tym wie, nawet specjalistów, że czasem przychodzi taki moment, gdzie system immunologiczny i makrofagi nie są już w stanie rozkładać rozbitego barwnika a zabieg laserowy w pewnym momencie nie przynosi zauważalnych rezultatów a efekty z zabiegu na zabieg są mniej zauważalne. W sytuacji nie zależnie od miejsca pigmentacji i koloru wyjściowego każdy makijaż permanentny możemy definitywnie usunąć metodą chemiczną, czyli removerem.

Przebieg zabiegu

Usuwanie tatuaży i makijażu odbywa się w seriach zabiegów, dzięki którym barwnik ulega stopniowemu rozjaśnieniu. W przypadku tatuażu jest to ok. 3 – 10 zabiegów przy tatuażach amatorskich oraz co najmniej 6 w przypadku tatuaży profesjonalnych, gęsto barwionych. Usuwanie makijażu permanentnego to, co najmniej 2 zabiegi, zdarzają się przypadki gdzie wystarczy jeden zabieg. Pomiędzy zabiegami powinna być min. 4-tygodniowa przerwa. Jest to czas konieczny do prawidłowego wchłonięcia się rozbitego barwnika. a także do regeneracji skóry. Z każdym powtórzeniem tatuaż jest co raz bledszy, aż w końcu dochodzi do jego całkowitego zaniknięcia. Dzięki dużej częstotliwości fali nie dochodzi do uszkodzenia naskórka i powstawania blizn.

Zabieg może trwać od kilku minut do około godziny, w zależności od powierzchni, z jakiej ma być usunięty tatuaż. Przykładowo zabieg usuwania makijażu permanentnego brwi zajmuje około 5 minut. Krótki czas zabiegu znacząco wpływa na komfort pacjenta. Zabieg nie jest przyjemny a odczucia bólowe związane będą z Twoją indywidualną odpornością na ból. Nie ma przeciwwskazań ku temu, aby miejsce zabiegowe znieczulić, nie mniej jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że znieczulenie blokuje docieranie wiązki laserowej do głębokich warstw skóry, przez co zabieg może być mniej efektywny, co będzie się wówczas przekładać na ilość sesji zabiegowych.

Od czego zależy ilość z zabiegów?

 • koloru makijażu
 • wielkości/ gęstości zawartego w komórkach skóry barwnika
 • typu barwnika
 • głębokości osadzonego pigmentu
 • odcienia skóry (im mniej opalona skóra, tym bardziej bezpieczny, efektywny zabieg i mniejsza tendencja do oparzeń lub przebarwień)
 • indywidualnej reakcji układu immunologicznego na działanie lasera

W związku z wyżej wymienionymi zależnymi czynnikami określenie konkretnej ilości zabiegów nie jest możliwe. Wykonanie kolejnego zabiegu jest możliwe, po co najmniej 4 tygodniowej przerwie od wykonania poprzedniego zabiegu. Jest to minimalny czas konieczny do prawidłowego wchłonięcia się rozbitego barwnika.

Skutki uboczne

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego i tatuaży wiąże się, tak jak wiele zresztą innych zabiegów z ryzykiem występowania powikłań. Jest ono, co prawda nie wielkie i zdarza się to niezwykle rzadko, ale trzeba mieć na uwadze, że coś takiego może mieć miejsce, mimo wykonania zabiegu zgodnie z jego protokołem. Laser powoduje delikatne, powierzchowne uszkodzenia naskórka, na skórze mogą pojawić się drobne strupki, a po ich odpadnięciu zaczerwienienia. Strupki nie są duże, zazwyczaj wyglądają jak sucha, łuszcząca się skóra, która w miejscu usunięcia barwika chwilowo może być wrażliwsza na słońce. Przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod i zaawansowanego sprzętu, ryzyko powstania blizn jest minimalne, dlatego pamiętaj wybierając salon o swoim bezpieczeństwie!.

Najczęstsze skutki uboczne zabiegów usuwania tatuaży/makijażu permanentnego to przebarwienia, odbarwienia, zblednięcie skóry oraz zmiany w teksturze skóry zanikają same po pewnym czasie a odpowiednia pielęgnacja przyspiesza ten proces. Zmiany te są jednak minimalne, bardzo delikatne i słabo widoczne. Do innych chwilowych, utrzymujących się od kilku do kilkunastu dni mogących wystąpić reakcji niepożądanych nalezą: obrzęki, infekcje, pęcherzyki, zaczerwienienia, bąble pokrzywkowe czy opuchniecie powiek przy usuwaniu makijażu brwi a przypadku usuwania barwnika w miejscach gdzie są włosy chwilowe wytrącenie sie barwnika włosa, czego skutkiem może być chwilowa zmiana koloru na odcień biały/siwy.

Przeciwwskazania:

 • ciąża i karmienie piersią
 • choroby wirusowe (np. opryszczka), bakteryjne, grzybicze
 • choroby autoimmunologiczne
 • świeża opalenizna (minimum 4 tygodnie od ostatniej ekspozycji na słońce)
 • wysokie ciśnienie krwi i choroby serca
 • stymulator serca
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • skłonność do bliznowców
 • cukrzyca
 • epilepsja
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • nowotwór, chemioterapia/radioterapia
 • suplementy diety, leki światłouczulające/ herbaty ziołowe (np. nagietek, dziurawiec, pokrzywa, czystek, skrzyp polny)
 • leki światło uczulające (np. leki antydepresyjne, psychotropowe, sterydy, antybiotyki)
 • HIV/AIDS
 • kuracja antybiotykowa, w tym retinoidy (trzeba odczekać pół roku od odstawienia leków)
 • zabiegi i leczenie stomatologiczne planowane w odstępie jednego tygodnia
 • jeśli chorujesz na cokolwiek innego pamiętaj o konsultacji ze specjalistą przed rezerwacją terminu zabiegu!

Wykonanie zabiegu nie wyklucza Cie z życia codziennego czy zawodowego. Po wykonaniu zabiegu otrzymasz wszelkie wskazówki dotyczące pielęgnacji po zabiegowej!

Usunięcie makijażu permanentnego czy tatuażu to sprawa bardzo indywidualna, która wymaga cierpliwości!