Usuwanie makijażu permanentnego i tatuażu - pytania i odpowiedzi

Usuwanie makijażu permanentnego i tatuażu – zapraszam do zapoznania się z poniższymi pytaniami i odpowiedziami na nie.

Oczywiście. Zarówno tatuaż jak i makijaż permanentny da się usunąć. Aby efekt zabiegu był jak najskuteczniejszy należy dobrać odpowiednią metodę konsultując się osobiście ze specjalistą pracującym i mającym doświadczenie w pracy rożnymi metodami i znającym zasady działania dostępnych metod usuwania oraz mechanizmy towarzszące usuwaniu barwnika czy reakcje barwników w zależności od ich składu chemicznego. Bardzo istotne powinno być przede wszystkim dla klienta skonsultowanie się właśnie z osobą pracującą nie tylko z laserem bądź tylko removerem, ale ze specjalistą pracującym zarówno na metodach laserowych i bez laserowych z zastosowaniem removerów, gdyż na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia specjalista ten będzie mógł Cię przeprowadzić przez proces usuwania od A do Z i w razie konieczności na podstawie obserwacji wprowadzić inne metody pozwalające na całkowite i bezpieczne usuniecie barwnika.  

Ze względu na bardzo wysoką skuteczność najczęściej usuwanie barwnika ze skóry czy to tatuażu czy makijażu permanentnego brwi, ust i kresek permanentnych na powiekach odbywa się z zastosowaniem metod laserowych i bez laserowych z wykorzystaniem removerów, czyli płynnych produktów wywabiających pigment ze skóry. Jedną z metod jest również chirurgicznie wycięcie fragmentu skóry pokrytej barwnikiem nie mniej jednak jest to technika, na którą decyduje się nie wielka ilość osób ze względu na gwarantowaną bliznę powstałą po wycięciu fragmentu skóry. W przypadku metod laserowych i removerów o ile wybierzesz osobę doświadczoną i na etapie konsultacji i kwalifikacji do zabiegu nie zataisz informacji o swoim stanie zdrowia oraz będziesz przestrzegać zasad pielęgnacji po zabiegowej to ryzyko wystąpienia komplikacji jest równe zeru.  

Dobór metody zależy od koloru, składu chemicznego, wielkości powierzchni i miejsca zabiegowego, ale również od kwalifikacji danej osoby do konkretnej metody. Jeśli poza kolorem istnieją inne przeciwskazania do zabiegów laserowych to tatuaż czy makijaż permanentny można wówczas usunąć bądź też rozjaśnić metodą bez laserową, czyli removerami. 

Jeśli chodzi o usuwanie nowego makijażu permanentnego to zabiegi usuwania można zacząć nie wcześniej niż około 3 miesiące od wykonania zabiegu. Natomiast jeśli chodzi o usuwanie tatuażu to ze względu na to, iż barwnik ten z reguły wprowadzany jest w głębsze warstwy skóry to zalecana jest dłuższa przerwa od zabiegu pigmentacji i jest to najwcześniej 5-6 miesięcy od zabiegu. W Internecie oczywiście można znaleźć informacje o tym, że makijaż permanentny czy tatuaż możemy usuwać już po kilku tygodniach od zabiegu co też jest bzdurą a konsekwencje tego niestety poniesie klient/pacjent. Generalnie starsze makijaże permanentne czy tatuaże usuwa się lepiej i szybciej niż te nowe, gdzie barwnik został wprowadzony całkiem nie dawno.  

Najszybszą metodą usuwania tatuażu i makijażu permanentnego jest metoda laserowa lub remover bądź laser i remover, którą dobiera się indywidulanie na podstawie wywiadu i kwalifikacji danego klienta do konkretnej metody w stosunku do koloru barwnika i miejsca pigmentacji oraz stanu skóry. W jednym przypadku najszybszą metodą będzie metoda laserowa a u innej osoby będzie to konkretny rodzaj removera i wówczas można mówić o tym, że dana technika w tym przypadku będzie tą najszybszą, bo będzie też może tą jedyną możliwą do wykonania. Czasami na etapie usuwania barwnika na podstawie obserwacji reakcji i zachowań barwnika należy połączyć siły i zastosować metody łączone, czyli laser/removery, ale nie podczas jednej wizyty. 

W przypadku zabiegów usuwania barwnika nie ma schematu, który sprawdza się u każdego tak samo, ponieważ inne czynniki w danym przypadku mogą mieć wpływ na szybkość efektów. Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie czy zależy Ci jedynie na szybkim efekcie czy jednocześnie na skutecznym, bezpiecznym i tym samym szybkim efekcie?!  

Pytanie odnośnie ilości sesji potrzebnych do usunięcia tatuażu czy makijażu permanentnego pada na każdej wizycie i każdy oczywiście oczekuje odpowiedzi na to pytanie, lecz ŻADEN uczciwy specjalista, który jest świadomy zasad i mechanizmów związanych z usuwaniem barwnika nie jest w stanie określić liczby sesji, ponieważ ilość zabiegów usuwania barwnika zależy od: 

  • ilości barwnika w skórze 
  • głębokości barwnika  
  • koloru barwnika 
  • ilości warstw barwnika (barwnik nakładany na siebie przez wiele lat najczęściej w przypadku makijażu permanentnego usuwa się dłużej ze względu na obecność warstw różnych barwników i kolorów)  
  • umiejscowienia barwnika w rejonie ciała 
  • odpowiedzi systemu immunologicznego 
  • składu chemicznego 
  • wiedza operatora 
  • stanu skóry – jeśli powstały blizny na etapie np. zabiegu pigmentowania to pigment zakotwiczony w bliźnie będzie trudny do usunięcia. W takiej sytuacji należy rozluźnić bliznę, gdzie podczas zabiegu skora tez częściowo wypchnie pigment a następnie będzie można przejść do zabiegów stricte usuwających barwnik 
  • metody usuwania: 

– w przypadku removerów będzie to np. rodzaj, skład, jakość i bezpieczeństwo konkretnego preparatu jakim jest remover 

– w przypadku lasera ważne są parametry techniczne, jakość podzespołów w danym sprzęcie oraz certyfikacja sprzętu, która świadczy o jakości i bezpieczeństwie sprzętu i nie chodzi tutaj jedynie o rodzaj lasera jakim jest laser nano czy pico secundowy, bo bez wiedzy w zakresie mechanizmów związanych z usuwaniem barwnika i umiejętności pracy ze sprzętem jazda mercedesem jakim wiele osób uważa za lasery picosecundowe, nie spowoduje, że na trasie do mety nie pojawią się wypadki a później skutki uboczne! 

Ponieważ nikt jest w stanie być w posiadaniu w większości w/w czynników to określenie ilości zabiegów nie jest po prostu możliwe. Natomiast na podstawie obserwacji możemy powiedzieć ze delikatne, powierzchowne makijaże permanentne można usunąć nawet 1 zabiegiem a niektóre w ciągu kilku sesji. Bardzo płytkie tatuaże można usunąć w ciągu +/- 3-4 sesji a wraz z głębokością i innymi czynnikami ta ilość wzrasta. 

Nie jednokrotnie podczas konsultacji w gabinecie słyszę od klientek, że ktoś w innym gabinecie powiedział, że w tym przypadku będą potrzebne np. 3 zabiegi, ale gdy pytam na jakiej podstawie osoba ta określiła taką ilość, skoro nie jest (bo nie może być) w posiadaniu wyżej wymienionych informacji to dopiero wtedy klient zaczyna się zastanawiać! No właśnie jak to?! Robienie klientowi złudnej nadziei na usunięcie barwnika w 3 zabiegi jest nadzwyczajnie próbą zatrzymywania klienta na sile w gabinecie i jest nie uczciwe. 

Jeśli masz już makijaż permanentny, który jest wybarwiony np. na czerwono to wystarczy go zneutralizować i tym samym kolor ulegnie odświeżeniu a efekt ten jest często satysfakcjonujący dla klienta, którego kształt jest symetryczny i wówczas na tym etapie klient kończy proces “usuwania”. Jeśli natomiast planujesz zrobić nowy makijaż permanentny a Twój stary makijaż jest wybarwiony, nie symetryczny i przerysowany to można go zneutralizować i/lub rozjaśnić lub tez usunąć całkowicie, aby efekt nowego makijażu był estetyczny a pozostałości po starym makijażu nie prześwitywały spod nowego i estetycznego makijażu permanentnego po kilku czy kilkunastu tygodniach od wykonania nowego.  

Czasami presja czasu klienta spowodowana chęcią zrobienia szybko nowego makijażu permanentnego doprowadza do sytuacji, że klient w ogóle nie chce usuwać makijażu lub nie usuwa barwnika do końca a w danym przypadku powinien powoduje, że klient robi nowy makijaż permanentny na starym lub resztkach starego a później po kilku a czasami kilkunastu tygodniach stara pigmentacja prześwituje spod nowego makijażu i taki klient de facto ponosi podwójne a nawet potrójne koszty usuwania tego starego i nowszego makijażu permanentnego! 

Koszt pojedynczego zabiegu usuwania tatuażu jest uzależniony od metody oraz wielkości powierzchni zabiegowej. W celu wyceny zabiegu należy przesłać wyraźne zdjęcie tatuażu oraz podać wymiary. 

Koszt zabiegu usuwania makijażu permanentnego laserem to stała cena, aczkolwiek w przypadku usuwania małego fragmentu cena ta będzie niższa. Zabieg usuwania makijażu permanentnego z zastosowaniem removera jest uzależniony od rodzaju preparatu jakim jest remover. 

Cennik znajduje się pod TUTAJ

Przeciwwskazania do zabiegu z zastosowaniem removera i laserów w większości pokrywają się i jest to: 

  • ciąża/ karmienie piersią 
  • choroby bakteryjne, grzybicze, wirusowe (np. aktywna opryszczka i minimum 2 tygodnie pod odpadnięciu strupka) 
  • świeża opalenizna (minimum 4 tygodnie od ostatniej ekspozycji na słońce lub nawet dłużej w przypadku uzyskania ciemnej opalenizny) 
  • choroba nowotworowa/chemioterapia i radioterapia itp. 
  • choroby autoimmunologiczne (przeciwwskazanie względne) 
  • choroby serca 
  • cukrzyca 
  • egzema 
  • hemofilia 
  • AZS, ŁZS 
  • żółtaczka 
  • łuszczyca 
  • Epilepsja 
  • HIV/AIDS 
  • skłonność do tworzenia się bliznowców/keloidów 
  • w przypadku usuwania kresek sztuczne rzęsy i choroby oczu 

Dodatkowo w przypadku zabiegów laserowych przeciwwskazaniem będą: 

  • wysokie ciśnienie krwi i choroby serca 
  • stymulator serca 
  • zaburzenia krzepliwości krwi 
  • reumatoidalne zapalenie stawów 
  • suplementy diety, leki światłouczulające/ herbaty ziołowe (np. nagietek, dziurawiec, pokrzywa, czystek, skrzyp polny) 
  • leki światło uczulające (np. leki antydepresyjne, psychotropowe, sterydy, antybiotyki) 
  • kuracja antybiotykowa, w tym retinoidy (trzeba odczekać pół roku od odstawienia leków a nawet minimum pól roku w przypadku ew. zabiegów z removerem) 
  • zabiegi i leczenie stomatologiczne planowane w odstępie minimum jednego tygodnia przed i po zabiegu 

* Wszystkie inne choroby lub zażywane leki należy skonsultować z kosmetologiem, ponieważ powyższa lista nie jest tą ostateczną! 

Nieudany, wybarwiony makijaż permanentny w zależności od miejsca pigmentacji czy oczekiwanego efektu przez klienta można usunąć całkowicie bądź rozjaśnić i/lub zneutralizować, czyli zmienić kolor z czerwonego na odcienie szarości lub beżu co będzie uzależnione od składu chemicznego barwnika. 

Makijaż permanentny na powiekach można usunąć całkowicie lub częściowo np. usuwając jedynie ogonki/końcówki laserem (jeśli nie ma kamuflażu) bądź removerem w zależności od kwalifikacji klienta do zabiegu. Jeśli na powiekach zastosowany był kamuflaż, czyli barwik w kolorze białym/żółtym to jedyną możliwością jest zastosowanie removera. 

Makijaż permanentny ust można wykonać removerem i/lub laserem w zależności od barwnika i sytuacji. Na początku przede wszystkim, jeśli brana jest pod uwagę metoda laserowa wymagana jest próba laserowa, gdyż ze względu na składy chemiczne barwników do ust po przestrzeleniu barwnika laserem może się on odbarwić na ciemne kolory. Jeśli po wykonanej próbie barwnik zneutralizuje się w kolor szarości lub inny to wiadomo już, że metoda laserowa nie będzie mogła być tutaj zastosowana, gdyż klientka z pewnością nie chciałaby chodzić przez kilka następnych tygodni z szarymi ustami. Zastosowanie removera nie spowoduje zmiany koloru a wyciąganie barwnika na powierzchnię skóry spowduje jego wyłuszczanie i rozjaśnianie się makijażu ust a docelowo jego całkowite usuniecie. 

Makijaż permanentny brwi w zależności od przypadku można usunąć laserem bądź removerem a czasami konieczne jest również połączenie tych dwóch metod, oczywiście nie podczas jednego zabiegu. W przypadku rodzaju nie których barwników zastosowanie metody laserowej nie da efektu całkowitego usunięcia barwnika i nie ma to znaczenia czy to będzie laser pico czy nanosecundowy. Remover (chociaż nie każdy taki produkt) nie jest selektywny w stosunku do koloru barwnika i jest w stanie usunąć każdy jego kolor i rodzaj w przeciwieństwie do lasera, chociaż nie zawsze remover a przynajmniej nie rodzaj tego produktu można u każdego zastosować. 

Lasery są bardzo skuteczną metodą usuwania zarówno tatuażu jak i makijażu permanentnego. Istnieją oczywiście kolory i barwniki oraz składy chemiczne tych barwników, których laser nie będzie w stanie usunąć w ogóle lub usunie je tylko częściowo. W takim przypadku stosuje się inne metody usuwania, które są również bardzo skuteczne, efekty i bezpieczne pod warunkiem, że wybierzesz się do specjalisty, który nie zajmuje się usuwaniem barwnika przypadkowo a pracuje i posiada doświadczenie w pracy z metodami laserowymi i removerami, czyli metodą bez laserową i będzie Cię wstanie wówczas odpowiednio pokierować. 

Usuniecie tatuażu kolorowego jest bardziej skomplikowane niż usuniecie tatuażu czarnego, ale nie jest nie możliwe. Może to być proces bardziej czasochłonny i na pewno bardziej kosztowny niż w przypadku usuwania barwników czarnych itp. 

Lasery są bardzo selektywne, jeśli chodzi o ich działanie w kontekście usuwania kolorowych barwników co też sprawia, że nie zawsze a reguły bardzo często nie są skuteczne w usuwaniu kolorowego tuszu. Kolor barwnika to jedno a drugie to również skład chemiczny tuszu, który bardziej utrudnia usuwanie barwnika niż czasami sam kolorant. Najskuteczniejszą metodą będzie remover (jednak nie każdy jego rodzaj), który w przeciwieństwie do lasera nie jest selektywny w stosunku do kolorów i jest w stanie usunąć każdy kolor bez względu również na skład chemiczny tego barwnika. Inną również skuteczną metodą będzie wycięcie chirurgiczne fragmentu skóry pokrytej tatuażem. Ta metoda z pewnością pozostawi blizny, które w przypadku usunięcia dużego fragmentu będą wpływały na jakość życia poprzez “ciągniecie blizny” i powstałe zrosty. 

Zabiegi z zastosowaniem removerów tak jak i przy metodzie laserowej wymagają przestrzegania ściśle określonych zasad pielęgnacji po zabiegowej, które chronią klienta przed patologicznym gojeniem a w przypadku zastosowania removera wpływają na efekt zabiegowy, gdyż w tym przypadku jest to praca zespołowa wpływająca na efekt końcowy. 

Zasady pielęgnacji różnią się w zależności od preparatu jakim jest remover, ale także i konkretnego przypadku. Planując zabieg usuwania tatuażu lub makijażu permanentnego removerem należy pamiętać, iż obszar zabiegowy trzeba traktować jak ranę, dlatego bezwzględne obszar ten należy chronić przed bezpośrednim kontaktem ze zwierzętami, kurzem, pyłem, potem oraz unikać sauny, basenu przez okres 2 tygodni. Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku usuwania removerem makijażu permanentnego w obszarze zabiegowym nie można wykonać makijażu obszaru zabiegowego przez kilka dni.   

Po prawidłowo wykonanym zabiegu laserowym wizualnie nie zauważalny jest okres gojenia. 

Cały proces usuwania barwnika zachodzi wewnątrz skóry. Zaraz po zabiegu miejsce poddane zabiegowi może być zaczerwienione, mniej lub bardziej opuchnięte w zależności od miejsca zabiegu i uwarunkowań osobniczych. Barwnik w zależności od składu chemicznego barwnika zaraz po zabiegu może zmienić swój kolor, rozjaśnić się lub przyciemnić co też nie jest efektem usuwania barwnika czy efektem nie prawidłowo wykonanego zabiegu a po prostu reakcją tlenków barwnika na światło laserowe i temperaturę. Zmiana koloru barwnika lub jego tonacji może być chwilowa lub “trwała” do czasu np. zneutralizowania konkretnych kolorów i jest reakcją normalną i przejściową na etapie usuwania barwnika metodami laserowymi. 

Zaczerwienienie najczęściej utrzymuje się od kilku do rzadko kilkunastu godzin a samo opuchniecie od kilku godzin (np. usuwanie brwi, ust czy tatuaże) do kilku dni (najczęściej np. w przypadku usuwania kresek permanentnych czy większych powierzchni tatuaży).  

To tyle jeśli chodzi o wygląd skory po zabiegu czy jaki kolwiek okres “gojenia” w przypadku prawidłowo wykonanego zabiegu. 

Oczywiście o prawdziwym okresie gojenia możemy mówić w sytuacji nie prawidłowo wykonanego zabiegu laserowego usuwania tatuażu czy makijażu permanentnego lub tez zatajenia informacji o swoim stanie zdrowia przez klienta co ma oczywiście wpływ na reakcje zachodzące w skórze pod wpływem światła laserowego a także braku przestrzegania zasad po zabiegowych. W takiej sytuacji po zabiegu mogą pojawić się pokrwawienia miejsca zabiegowego, duże opuchniecie i obrzęk, pęcherze a w przypadku niedopilnowania zasad pielęgnacji może dojść do nadkażenia miejsca zabiegowego, patologicznego gojenia a dodatkowo w przypadku drażnienia mechanicznego czy drapania nawet do powstania blizn czy odbarwień skóry. 

W zależności od efektu jakiego oczekujesz czerwony makijaż permanentny można zneutralizować, czyli doprowadzić do zmiany koloru czerwonego w szary bądź beżowy co będzie uzależnione od składu chemicznego barwnika. Bardzo często taki makijaż udaje się zneutralizować już po 1 zabiegu, ale zdarza się i tak, że trzeba takich sesji wykonać więcej co jest po prostu związane z składem barwnika obecnego w skórze. 

Czerwony makijaż permanentny można jedynie zneutralizować i na tym etapie pozostać, jeśli Twój makijaż jest symetryczny i taki też efekt Cię satysfakcjonuje lub pójść dalej i zacząć go rozjaśniać doprowadzając do całkowitego usunięcia. W zależności od ilości obecnego w skórze czerwonego barwnika efekt neutralizacji barwnika może nie być długoterminowy a to oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakończenie “usuwania” po etapie neutralizacji czerwonego barwnika w szary to, jeśli w skórze zawarte są jeszcze ilości nie zneutralizowanej czerwieni barwnika to zneutralizowana szarość się zmetabolizuje i nie będzie już widoczna a coraz bardziej będzie pojawiać się więcej czerwieni, która była obecna w tych głębszych warstwach i usuwanie/neutralizacje barwnika będzie trzeba zacząć od nowa. 

Można, ale nie warto zwłaszcza w przypadku zabiegu laserowego usuwania makijażu permanentnego lub tatuażu, ponieważ mechanizm działania znieczulenia będzie wpływać na słabszy efekt zabiegu laserowego. Istnieją innego rodzaju sposoby a nawet działające lepiej przeciwbólowo niż znieczulenie a które to nie wpływają na słabszy efekt zabiegu.  Zastosowanie znieczulenia nie neutralizuje odczuć bólowych tak bardzo jak inne stosowane przeze mnie techniki.  

Znieczulenie można zastosować przed zabiegiem usuwania removerami, ale nie ma takiej konieczności w przypadku każdego jego rodzaju co wynika ze specyfiki wykonania zabiegu a co przekłada się na dyskomfort. 

Removery to płynne produkty bazujące na mieszankach związków chemicznych lub organicznych stosowane w zabiegach bez laserowego usuwania tatuażu i makijażu permanentnego. W zależności od rodzaju preparatu remover wprowadza się albo bezpośrednio do skóry, rozpuszczając delikatnie warstwy naskórka i cząsteczkę pigmentu, który następnie pod wpływem osmozy transportowany będzie na powierzchnię skóry albo remover wprowadza się konkretną techniką rozszczelniając warstwy naskórka i nakładając preparat, który będzie chelatował, czyli wiązał cząsteczkę barwnika i podciągał ją do góry doprowadzając do jej wyłuszczania. Barwnik użyty do wykonania makijażu permanentnego czy tatuażu wydostaję się częściowo już podczas zabiegu a częściowo będzie wydostawał się na zewnątrz i zejdzie wraz ze strupkiem powstałym po zabiegu. 

Zastosowanie removera w zabiegach usuwania tatuażu i makijażu permanentnego pozwala na całkowite usunięcie bądź rozjaśnienie barwnika do takiego stopnia, aby możliwe było wykonanie nowego, estetycznego makijażu lub też wykonanie nowego wzoru tatuażu. Zabieg z użyciem removera jest alternatywą przede wszystkim dla osób, u których istnieją przeciwskazania do laseroterapii oraz dla osób u których laser nie jest w stanie usunąć pigmentu, chociażby ze względu na kolor i składu chemiczny barwnika czy osłabione już zdolności układu immunologicznego do trawienia cząsteczki pigmentu obecnego w skórze. Remover jest również jedynym rozwiązaniem dla osób, u których zastosowano tzw. kamuflaż, czyli barwnik w kolorze skóry, którego użycie ma na celu rozjaśnienie skóry lub zakrycie pigmentu w miejscach, w których nie powinno go być a który jest dość często używany podczas nieudanych pigmentacji czy przy tatuowaniu w celu rozjaśnienia. Kamuflaż po czasie przybiera odcień bieli, żółci, której usunięcie laserem jest niemożliwe ze względu na to, że laser „nie widzi” bieli tytanowej, czyli koloru białego, żółtego. Remover można wykonać w każdej okolicy ciała i twarzy, nawet powiek czy czerwieni wargowej, ale nie każdy remover ze względu na swój skład chemiczny będzie skuteczny tak jak inny lub nie będzie skuteczny wcale. 

Zabieg usuwania removerem przebiega w sposób podobny jak zabieg makijażu permanentnego lub tatuowania z tym, że czas zabiegu jest znacznie krótszy. Podczas zabiegu maszyną przy użyciu jednorazowego/ sterylnego kartridża lub innej igły specjalną techniką wprowadzany jest powyższy preparat, który rozbija cząsteczki i wypycha pigment na zewnątrz. Pełne usunięcie pigmentu ze skóry zależne jest od ilości, gęstości i głębokości barwnika w skórze oraz intensywności barwnika i osobniczych uwarunkowań organizmu a w dużej mierze również od składu removera. W zależności od problemu, okolicy i historii zabiegowej danego obszaru dobierany jest odpowiedni remover. Odstępy między zabiegami w zależności od użytego preparatu wynoszą od 30 do 60 dni. 

Remover to nie jest nazwa jednego, jedynego produktu a raczej rodzaj metody. Produktów tych na rynku jest kilkanaście. Niektóre z nich niestety są kopią innych w innej szacie graficznie podpięte pod daną markę. Tak na dobrą sprawę takich dobrych, skutecznych i bezpiecznych produktów na rynku jest dosłownie kilka. 

Pisze o tym, dlatego, że trafia do mnie wiele osób, które były już po takim zabiegu i nie widzą żadnego efektu traktując remover jak JEDEN I TEN SAM PREPARAT, ale być może zostały tez źle zakalikowane do zabiegu, który był wykonywany removerem który nie był w stanie usunąć każdego rodzaju związków chemicznych zawartych w barwniku. 

Removery, różnią się swoim składem a to przekłada się na działanie i skuteczność oraz bezpieczeństwo. Są removery, które usuną każdy rodzaj tlenków a są takiego, że nie usuną nic, dlatego też ważne jest wykonywać takie zabiegi u nie byle kogo dlatego, że sugerując się niską ceną zabiegu i robią nie wystarczający reserach możesz przepłacić zerowym efektem i bliznami, ponieważ zabiegi z zastosowaniem removerów wymaga świadomości i wiedzy specjalisty a wykonywanie xxx zabiegów prowadzić będzie do bliznowacenia, którego efektem będzie brak możliwości usunięcia barwnika do czasu usunięcia zbliznowaceń czy zwłóknień. 

Zabiegi usuwania tatuażu czy makijażu permanentnego nie posiadają schematu, który sprawdza się u każdego tak samo skutecznie i efektywnie. 

Nie można powiedzieć, że to jedynie laser lub tylko remover jest lepszy w stosunku do tego drugiego, ponieważ każda z tych metoda ma swoje wady i zalety. Laser jest selektywny w związku z czym nie usunie każdego koloru a ze względu jeszcze na inne aspekty może nie usunąć wszystkich kolorów całkowicie a resztki nie zmetabolizowanych przez makrofagi cząsteczek barwnika trafiają do węzłów chłonnych lub nawet dalej, jeśli chodzi o lasery pico. Zabiegi laserem nanosecundowym będą mniej kosztowne niż te laserem picosecundowym. 

Pod uwagę należy wziąć również przeciwskazania jako kwalifikacja do danej metody. W przypadku zabiegów laserowych ta lista jest dłuższa. 

Dobry remover usunie każdy kolor barwnika bez względu również na skład chemiczny barwnika natomiast nie każdy rodzaj removera można zastosować u każdego. Zabiegi z zastosowaniem DOBREGO removera będą droższe niż zabiegi laserem nanosecundowym. Usuwanie removerem jest zdrowsze, bo pigment nie jest wchłaniany przez organizm a jest wypychany na zewnątrz w związku czym nigdzie jego resztki się nie odkładają. 

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i kwalifikacji wiemy, ze w danym przypadku bardziej sprawdzi się laser i to od niego zaczynamy usuwanie barwnika a w innej sytuacji w grę wchodzi jedynie remover. Czasami, żeby uzyskać efekty całkowitego usunięcia barwnika konieczne jest wdrożenie innych metod niż te od których się zaczęło ze względu na reakcje barwnika, dlatego czasami zaczynamy od zabiegów laserowych a kończymy na zabiegu z removerem i też odwrotnie. 

Lasery stosowane do zabiegów usuwania barwnika nie powodują uszkodzenia włosów i po zabiegach usuwania barwnika włoski nie ulegają trwałemu uszkodzeniu, aczkolwiek w przypadku bardzo delikatnych włosków istnieje co prawda niewielkie i rzadkie ryzyko ich chwilowego osłabienia. Lasery stosowane do usuwania barwnika te to nie te same lasery, które stosowane są w zabiegach depilacji laserowej. Tam wiązka ma inną długość fali i chromoforem, czyli tym co pochłania wiązka jest melanina, czyli barwnik we włosie a w przypadku laserów usuwających barwnik chromoforem jest kolor tuszu/barwnika. 

Włoski mogą ulec chwilowej utracie barwnika w włosie. Przy prawidłowo wykonanym zabiegu zdarza się to nie zwykle rzadko i pojawia się to z reguły przy pracy konkretną długością fali natomiast wybarwianie to nie jest normą i nie jest czymś co pojawia się u każdej osoby. W celu zapobiegnięcia ew. wybarwieniu włosków najpóźniej na kilka dni przed zabiegiem laserowym możesz wykonać hennę farbką nakładając ją na kilka minut tylko po to, aby włos uległ zabarwieniu, ale nie skóra. Należy pamiętać, że ma to być henna farbką a nie henna pudrowa! 

Sam laser nie usuwa barwnika a powoduje, że otorbienie powstałe wokół cząsteczki i cząsteczka barwnika zawartego w tuszu rozbijana jest na mniejsze cząsteczki i następnie metabolizowana przez organizm i trawiona jest przez makrofagi, czyli komórki żerne układu immunologicznego. Im większa cząsteczka zawarta w barwniku tym więcej zabiegów potrzebnych będzie do usunięcia barwnika ze skóry. To jest jeden z czynników wpływających na ilość sesji potrzebnych do całkowitego usunięcia tatuażu czy makijażu permanentnego.  

Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego odbywa się w seriach zabiegów. Z każdym powtórzeniem barwnik ulega stopniowemu rozjaśnieniu, jest co raz bledszy, aż w końcu dochodzi do jego całkowitego zaniknięcia.  

Pomiędzy zabiegami powinna być minimum 4 tygodniowa przerwa w przypadku usuwania makijażu permanentnego a jeszcze dłuższa w zabiegach usuwaniu tatuażu. Odstępy między zabiegami wyznacza specjalista, które też mogą się wydłużać wraz z ilością wykonanych zabiegów. Jest to czas konieczny do prawidłowego wchłonięcia się rozbitego barwnika a także do regeneracji skóry. Krótsze odstępy nie przyspieszą uzyskania szybszego efektu usunięcia barwnika. Proces usuwania zwiazany jest z kilkoma czynnikami i jest to proces czasochłonny, który wymaga cierpliwości ze strony klienta i zrozumienia tych zależnych czynników. 

Zabieg usuwania laserowego usuwania makijażu permanentnego i tatuażu polega na zastosowaniu lasera Q-Switch, który w bardzo szybki, liczony w nanosekundach lub pikosekundach i specyficzny sposób dostarcza odpowiednią długość wiązki laserowej w głąb skóry. Wiązka absorbowana przez barwnik rozbija barwnik jak i otorbienie na drobne fragmenty, wystarczająco małe dla organizmu, aby w ciągu najbliższych kilku/kilkunastu tygodni zostały całkowicie usunięte ze skóry. Im większa cząsteczka zawarta w barwniku tym więcej zabiegów potrzebnych będzie do usunięcia barwnika ze skóry. To jeden z czynników wpływających na ilość sesji potrzebnych do całkowitego usunięcia tatuażu czy makijażu permanentnego. Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego odbywa się w seriach zabiegów. Z każdym powtórzeniem barwnik ulega stopniowemu rozjaśnieniu, jest co raz bledszy, aż w końcu dochodzi do jego całkowitego zaniknięcia. Niektóre cząstki położone w skórze bardzo płytko zostaną usunięte wraz z powierzchownym bardzo delikatnym i wręcz nie zauważalny złuszczaniem się naskórka. Druga część rozproszonych pigmentów w głębszych warstwach skóry, będzie metabolizowana przez organizm i najczęściej jak ma to miejsce odprowadzana może być do węzłów chłonnych. Etap rozkładania przez makrofagi cząsteczek barwnika trwa od kilku do kilkunastu tygodni, dlatego wykonanie kolejnego zabiegu min. z tego powodu w krótszym czasie nie jest zalecane. Zmiany w zależności od koloru, ilości, głębokości barwnika itp. czynników mogą być już widoczne po pierwszym zabiegu. Nie zawsze bezpośrednio po nim, ale w okresie 2-4 tygodni po zabiegu. Q-switch jest technologią wyjątkowo selektywną. Podczas pracy lasera słychać odgłosy podobne do strzałów, ale tylko, jeśli laser trafia w barwnik. Gdyby trafić w skórę obok, zdrową, bez tatuażu, nie będzie ani dźwięku, ani bólu, nie powstanie żadna reakcja. Można, więc śmiało mówić, że jest to zabieg bardzo bezpieczny. Sam impuls lasera jest krótki, ale ma ogromną moc, milion razy większą od np. lasera frakcyjnego. Ilość powstałego ciepła jest niewielka, dlatego użycie lasera z funkcją Q-Switched nie wywołuje termicznego uszkodzenia okolicznych tkanek. W trakcie sesji laserowych w zależności od składu chemicznego pigmentu pod wpływem wiązki laserowej barwnik może zmieniać swój odcień na inny np. łososiowe, pomarańczowe brwi przechodzą inwersję koloru i stają się szare/beżowe a ciemne kolory mogą, ale nie musza przechodzić w pomarańcz lub będą po prostu się rozjaśniać z tygodnia na tydzień.